Spekulowanie z wykorzystaniem „czarnych skrzynek”, modeli i systemów
Wiele funduszy zlewarowanych optuje za ilościowym podejściem do kwestii handlu na rynkach finansowych. Mam tutaj na myśli formuły matematyczne czy modele obliczeniowe, na podstawie których podejmuje się decyzje o zakupie lub sprzedaży walut. Czarna skrzynka, to formuła, która jest wykorzystywana do obliczeń i analizy. Operator może wprowadzać dane źródłowe, na podstawie których otrzymuje sygnał zakupu/sprzedaży. Często się mówi w kontekście funduszy wykorzystujących informacje z „czarnych skrzynek”, że stosują podejście systemowe.
Są algorytmy, które bazują na związkach statystycznych pomiędzy walutami, cenami towarów i papierami wartościowymi o stałym dochodzie. Inne porównują wskaźnik inflacji, tempo wzrostu gospodarczego czy ryzyko geopolityczne. Inne mogą uwzględniać w swoich formułach wskaźniki techniczne i analizy ruchu cen par walut. Znane jest pojęcie, o którym często się mówi rules-based trading systems*.
*Rules-based trading systems – system transakcyjny jest czymś więcej niż tylko regułą lub zestawem reguł określających, kiedy należy wejść i kiedy wyjść z transakcji. Jest to strategia uwzględniająca sześć czynników, najważniejszych:
Reguła 1: Examine Your Mindset
Reguła 2: Identity Your Mission and Set Your GoalsReguła
3: Ensure You Have Enough MoneyReguła
4: Select a Market That Trades HarmoniuouslyReguła
5: Test Your Methodology for Positive ResultsReguła
6: Measure Your Risk-to-Reward
Możesz również samemu zbudować swój własny system analityczny, jeśli jesteś kimś, kto lubi korzystać z narzędzi analitycznych i statystyki. Wiele internetowych platform brokerskich udostępnia funkcję API (ang. Application Programming Interface), interfejsu umożliwiającego pobieranie danych z platformy dostawcy, filtrowania ich według własnych zasad i generowania sygnałów kupna/sprzedaży. Wiele narzędzi umożliwia automatyczne wykonywanie operacji.
Trading uznaniowy
Fundusze, które działają na bazie systemów alternatywnych wobec „czarnej skrzynki” są fundusze stosujące strategie uznaniowe (ang. discretionary trading funds). W tym wypadku od menedżera funduszu zależy zajęcie określonej pozycji i ogólna ocena rynku. Menedżer akceptuje sygnały trendów, ale wykonanie transakcji pozostawia się zespołowi traderów, który dąży do zmaksymalizowania zysków dzięki właściwie wybranej chwili otwarcia/zamknięcia pozycji na podstawie krótkoterminowej oceny dynamiki rynku.
Inną formą funduszy uznaniowych są jednostki bazujące na strategii, które uwzględniają dane makroekonomiczne i analizę sytuacji politycznej – global macro funds**. W tym przypadku menedżer funduszu podejmuje decyzję z myślą o perspektywie długoterminowej. Fundusz może grać na zniżkę stóp procentowych, albo liczyć na to, że kraj wpadnie w recesję. Możliwe są także krótkoterminowe wersje tej strategii – powstające na podstawie oceny ryzyka wydarzenia, np. jak wynik posiedzenia banku centralnego czy wybory krajowe.**
Global Macro Funds (Global Macro Hedge Fund) – globalny fundusz hedgingowy na poziomie makro, aktywnie zarządzany fundusz, który czerpie zysk z szerokich wahań rynku spowodowanych wydarzeniami politycznymi lub gospodarczymi. Inwestorzy wykorzystują instrumenty finansowe do tworzenia krótkich lub długich pozycji w oparciu o wyniki swoich badań.
Tekst stworzony w oparciu o:
1.https://www.investopedia.com/
2. Mark Galant, Brian Dolan – „Forex dla bystrzaków”
Niektóre zdjęcia na stronie i fanpage’u flyingcomp zostały umieszczone legalnie z darmowego banku zdjęć: pixabay.
Image by Gerd Altmann from Pixabay