Londyn Heathrow
Lotnisko Londyn Heathrow Airport, kod IATA: LHR, ICAO: EGLL jest głównym lotniskiem w Londynie i Wielkiej Brytanii. Jest największym pod względem liczby pasażerów lotniskiem w Europie. Rocznie korzysta z niego ponad 80 mln pasażerów. Heathrow znajduje się 24 kilometry na zachód od centrum Londynu i posiada dwa równoległe pasy startowe wschód-zachód, cztery terminale (2, 3, 4, i 5), które zajmują 12,27 kilometrów kwadratowych. Lotnisko jest zarządzane przez Heathrow Airport Holdings, które z kolei jest zarządzane przez FGP TopCo Limited, międzynarodowe konsorcjum prowadzone przez Ferrovial, które także posiada firmy Qatar Holding LLC czy China Investments Corporation. Londyn Heathrow jest głównym hubem dla British Airways i podstawową bazą dla Virgin Atlantic. Londyn Heathrow obsługuje 185 kierunków lotniczych w 84 krajach świata.
Terminale
Terminal 2 oficjalnie nazywany Queen’s Terminal został otwarty 4 czerwca 2014 roku. Zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Luisa Vidala, został zbudowany po stronie oryginalnego Terminala 2. Główny kompleks został ukończony w listopadzie 2013 roku i był testowany przez sześć miesięcy zanim został otwarty dla pasażerów. Znajdują się w nim 52 sklepy i 17 barów i restauracji. Jest używany przez linie lotnicze z sojuszu Star Alliance oraz linie Aer Lingus, Eurowings, Flybe, Icelandair i Tianjin Airlines. Dawny Terminal 2 był zbudowany w 1955 roku i został zburzony w 2010 roku.
Terminal 3 został otwarty jako Oceanic Terminal 13 listopada 1961 roku, by obsłużyć połączenia dalekodystansowe dla zagranicznych przewoźników do USA, Azji i na Daleki Wschód. W tym czasie lotnisko umożliwiało bezpośrednie loty helikopterem z lotniska do centralnego Londynu. W 2006 roku zainwestowano w Terminal 3 by obsłużyć loty Emirates i Qantas samolotami Airbus A380. Terminal 3 obsługuje linie lotnicze z sojuszu lotniczego Oneworld, sojuszu Skyteam.
Terminal 4 otwarto w 1986 roku i jest usytuowany na południe od południowego pasa startowego obok terminalu cargo i jest połączony tunelem z Terminalami 2 i 3. Terminal ma powierzchnię 105,481 metrów kwadratowych i obsługuje linie lotnicze z sojuszu lotniczego SkyTeam, z wyłączeniem linii Delta Air Lines, które korzystają z Terminala 3. Większość przylotów jest z Azji i Północnej Afryki. Rozszerzona hala check-in obejmuje saloniki lotniskowe i nowy system obsługi bagażu. Terminal 4 posiada także stanowiska dla samolotów Airbus A380 dla linii lotniczych Etihad Airways, Korean Air, Malaysia Airlines i Qatar Airways.
Terminal 5 znajduje się pomiędzy północnym i południowym pasem startowym w zachodniej części lotniska i został otwarty przez Królową Elżbietę II 14 marca 2008 roku. Z Terminala 5 korzystają linie British Airways i Iberia. W czasie pierwszych dwóch tygodni operacje lotnicze były przerywane ze względu na problemy z systemami IT, dalszymi testami i szkoleniem personelu. Spowodowało to odwołania 500 lotów. W marcu 2012 roku Terminal 5 stał się globalnym hubem dla linii lotniczych British Airways. 25 marca operacje do nowego terminala przeniosła Iberia, tym samym Terminal 5 stał się domem dla International Airlines Group. Koszty budowy Terminala 5 wyniosły 4,3 miliarda funtów. W 2014 roku Terminal 5 otrzymał nagrodę Skytrax World’s Best Airport Terminal w corocznym Annual World Airport Awards. Główna hala A terminala ma 300 000 metrów kwadratowych, hala B 60 000 metrów kwadratowych. Terminal posiada 60 miejsc postojowych dla samolotów i obsługuje ponad 30 milionów pasażerów rocznie,, którzy mogą skorzystać z oferty 100 sklepów i restauracji. Znajdują się tam saloniki British Airways Flagship lounge, Concorde Room. W dalszej części budynku znajdują się hale C i D podobnej wielkości.
Historia
Heathrow leży 23 km na zachód od centrum Londynu na działce wyznaczonej jako część Metropolitan Green Belt oraz 4,8 km na zachód od miasta Hounslow.
Heathrow jest otoczone miasteczkami Harlington, Harmondsworth i Longford na północy oraz dzielnicami Cranford i Hatton na wschodzie. Na zachodzie Heathrow jest oddzielone autostradą M25 od Wraysbury, Horton i Windsor w Berkshire.
Lotnisko Heathrow wraz z sześcioma lotniskami Gatwick, Stansted, Luton, Southend i Londyn-City obsługuje regularne połączenia w rejonie Londynu.
Heathrow powstało w 1929 roku jak lotnisko „Great West Aerodrome” na południowy wschód od osady Heathrow, od której wzięło swą nazwę. Osada Heathrow była w miejscu wzdłuż wiejskiej drogi (Heathrow Road). Heathrow rozwinęło się bardzo w 1944 roku, a po wojnie rząd przyczynił się do rozwoju lotniska jako lotnisko cywilne. 25 marca 1946 roku lotnisko miało nazwę London Airport a w 1966 roku nazwę zmieniono na Heathrow Airport. Za projekt był odpowiedzialny Sir Frederick Gibberd.
W latach 50. Heathrow miało aż sześć pasów startowych ułożonych w trzy pary pod różnymi kątami z terminalami pośrodku i wzdłuż północnej części lotniska. Obecnie Heathrow ma dwa pasy startowe ułożone równolegle ze wschodu na zachód. Są to rozszerzone wersje dwóch pasów startowych z oryginalnego heksagramu. Obecnie z powietrza można zobaczyć prawie wszystkie dawne pasy startowe, włączone do obecnego systemu dróg kołowania.
Na Heathrow w każdym terminalu znajduje się wielowyznaniowa sala modlitewna i poradnia ze z względu na to, że Heathrow ma kapelanów anglikańskich, katolickich, hinduskich, żydowskich, muzułmańskich i sikhijskich.
Ruch lotniczy na Heathrow
Samoloty, które podchodzą do lądowania na Heathrow są kierowane do jednego z czterech punktów oczekiwania (holding point). Kontrolerzy zbliżania (Approach Control) kierują samolot do końcowego podejścia, łącząc samoloty z czterech punktów oczekiwania w jeden ruch, przy tym biorą pod uwagę zminimalizowanie wpływu na środowisko przez lądujące samoloty.
Po ustawieniu samolotów na ostatniej prostej (końcowe podejście) kontrolę przejmuję wieża na Heathrow.
Gdy wprowadzono lądowania na pasach startowych naprzemiennie, to samoloty generowały znacznie większy hałas podczas startu, dlatego wprowadzono preferencję dla operacji zachodnich w ciągu dnia.
W tym trybie samoloty startują na zachód i lądują od strony wschodniej nad Londynem. Generalnie lądowania są przydzielane do jednego pasa startowego, a starty do drugiego. By zmniejszyć bardziej hałas dla ludzi mieszkających na trasie podejścia, korzystanie z pasów 27R i 27L jest zmieniane o 15:00 każdego dnia, jeśli wiatr wieje z zachodu. 09L jest pasem do lądowania, a 09R jest pasem startowym ze względu na unieważnioną umowę z Cranford, w oczekiwaniu na prace na drodze kołowania, by umożliwić zmianę ruchu.
Między godzinami 23:00 i 4:00 nie mogą startować najgłośniejsze samoloty, ponadto, przed 4:30 nie powinny lądować żadne samoloty rejsowe.
Warto wspomnieć, że od grudnia 2012 roku do marca 2013r. trwały próby „stref wyciszenia”, które były używane naprzemiennie co tydzień, co oznacza, że niektórzy mieszkańcy mogli odpocząć od hałasu. Jednak nie kontynuowano programu ze względu na skargi mieszkańców z innych miejsc, gdzie samoloty podchodziły do lądowania. W ciągu zaledwie 3 miesięcy 2016r. Heathrow otrzymało 25000 skarg na hałas, jednak niektóre skargi zostały złożone przez te same osoby.
Do czasu sprzedaży lotnisk Gatwick i Stansted, Heathrow Airport Holdings zajmowało dominującą pozycję na londyńskim rynku lotniczym i było ściśle regulowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego CAA co do wysokości opłat od linii lotniczych za lądowania. Roczny wzrost opłaty za lądowanie na pasażera został ograniczony do poziomu inflacji -3% do 1 kwietnia 2003 r. Następnie od 2003r. do 2007r. opłaty wzrosły do 9,28 funtów brytyjskich na pasażera w 2007r. Od 1 kwietnia 2008r. było już 12,8 funtów. W każdym z kolejnych czterech lat poziom inflacji +7,5%.
Koszt lądowania na Heathrow jest określany przez CAA i Heathrow Airport Holdings, natomiast przydział czasu na lądowanie liniom lotniczym jest wykonywany przez Airport Co-ordinaton Limited.
Dojazd na Heathrow z centrum Londynu
Heathrow Express, TfL Rail
Pociągi Heathrow Express lub TfL Rail to najszybszy sposób na dotarcie do centrum Londynu. Pociąg Heathrow Express, którym miałem okazję się przejechać, kursuje pomiędzy Terminalami 5, 4, 2 &3 i London Paddington. Skorzystałem z usług Heathrow Express jadąc pomiędzy terminalami. Do centrum jechałem metrem z Terminala 4, o tym za chwilę.
Heathrow Express oferuje 15 minutowy przejazd do centrum Londynu, pomiędzy terminalami za darmo. Natomiast z lotniska do centrum cena wynosi od 22 funtów za przejazd poza godzinami szczytu i 25 funtów za przejazd w godzinach szczytu. Można kupić także bilet w obe strony za 37 funtów. Bilety można zarezerwować na heathrowexpress.com
lub na Przylotach lub automatach biletowych na stacji. Karty Contactless lub Oyster Card mogą być używane na pojedynczy przejazd.
Pociągi Heathrow Express odjeżdżają z Heathrow Airport do London Paddington co 30 minut w kierunku zachodniego Londynu. Podróż pomiędzy London Paddington i Terminalami 2 i 3 zajmuje 15 minut. W Heathrow Express jest bardzo nowocześnie, jest dostępna klimatyzacja, telewizja, darmowe Wi-Fi oraz gniazdka elektryczne przy siedzeniach.
Jest także możliwość wykupienia miejsca w klasie Business First z większymi siedzeniami, miejscami do pracy czy bezpłatnymi gazetami i czasopismami.
Na Heathrow można dotrzeć także pociągiem TfL Rail, którym można dostać się pomiędzy Heathrow i Centralnym Londynem, a w celu opłacenia przejazdu można użyć karty Transport for London Oyster card (TfL Oyster card) lub wykonać płatność bezgotówkową. Obecnie Terminal 4 na Heathrow jest zamknięty, więc można z centrum dojechać z Terminali 2, 3 i 5.
London Underground
Pomiędzy centrum Londynu, a Heathrow Airport kursuje także metro London Underground’s Piccadilly Line. Heathrow Airport posiada trzy stacje metra – jedną w Terminalach 2 i 3 i po jednej w Terminalach 4 i 5. Obecnie metrem można dotrzeć na lotnisko ze stacji Picadilly Line między Cockfosters i Heathrow. Aktualnie metro działa z Terminali 2, 3 i 5. Metro z Centrum Londynu kursuje od 5:12 do 23:45. Bilety na metro można kupić na wszystkich stacjach. Nocne metro jest obecnie zawieszone.
Autobusy
Dojazd z lotniska do całego Londynu autobusami oferuje kilku operatorów. Informacje znajdziemy na stronie internetowej traveline.info. W autobusie lokalnym możesz płacić gotówką, kartą Oyster Card, Visitor Oyster Card, kartą płatniczą lub kartą Day Travelcard. Są to przewoźnicy Arriva, Carlone, First Berkshire, Hallmark, megabus, National Express, Oxford Bus Company, Reading Buses, TfL, Thames Valley Buses.
Autobusy Hotel Hoppa oferują przejazdy między hotelami przy lotnisku Heathrow, a Terminalami 2 i 5. Pojedynczy bilet można kupić u kierowcy i kosztuje 6 funtów, a bilet w obie strony 11 funtów. Bilet rodzinny pojedynczy kosztuje 11 funtów, a powrotny 21 funtów.
Można także nabyć tańsze bilety, rezerwując bilet na stronie internetowej przewoźnika Hotel Hoppa lub w hotelach. Obecnie autobusy Hotel Hoppa operują pomiędzy 4:00 rano, a północą.
Dojazd samochodem
Terminale 2 i 3 są położone blisko siebie i w centralnej części lotniska. Należy zjechać z drogi szybkiego ruchu M4 na węźle 4 lub z drogi M25 na węźle 15 i podążać za znakami do Terminali 2 i 3.
Terminal 4 znajduje się w południowej części lotniska. Należy zjechać z M25 na węźle 14 i podążać za znakami w kierunku Terminala 4. Jeśli jedziesz drogą M4, zjedź na węźle 4b i podążaj drogą M25 południową do węzła 14.
Terminal 5 znajduje się przy Western Perimeter Road i dojechać możemy zjeżdżając na węzłach 14 z drogi M25 oraz 4b z drogi M4.
Dostępne parkingi: Short Stay Parking, Business Parking, Meet & Greet Parking, Long Stay Parking, Pod Parking oraz Valet Parking.
Wypożyczenie samochodu
Na Heathrow Airport można wypożyczyć samochód z wypożyczalni Alamo, Avis, Budget, Europcar, Enterprise, National oraz Sixt na Przylotach.
- Warto wspomnieć, że w Londynie obowiązuje strefa Low Emission Zone (LEZ) pomiędzy Heathrow, a wszystkimi miejscami docelowymi w regionie Greater London.
- W niektórych miejscach w Londynie obowiązuje Congestion Charge, opłata 11.50 funtów za dzień w obrębie charging zone pomiędzy 7:00 a 18:00 od poniedziałku do piątku.
Dookoła lotniska poprowadzone są cztery drogi szybkiego ruchu (północ, wschód, południe i zachód). Na lotnisku numery dróg zaczynają się na N (North), E (East), S (South), W (West) aby pomóc tobie w orientacji.
Po dopełnieniu formalności przy wypożyczaniu samochodu z hali przylotów zabierze cię autobus transferowy operatora wypożyczalni. Natomiast większość zwrotów wynajmu samochodów znajduje się na północnej obwodnicy.
Drogi o numerach rozpoczynających się od M1 lub A1 prowadzą na północ lub północny wschód. M4 lub A4 na zachód i północny zachód. Oczywiście obowiązuje ruch lewostronny.
Chauffeur Service
Heathrow Airport oferuje luksusowe usługi szofera. Możesz skorzystać z usług firmy WeKnow, które oferuje przejazdy np. elektrycznym Jaguarem I-PACE.
Możesz także skorzystać z usług firmy chauffeur service, która oferuje komfort i styl z dowolnej lokalizacji w UK. Dostępne są samochody Executive takie jak np. Mercedes-Benz S Class jak i 8-miejscowe minibusy Mercedes-Benz Viano.
Hotele na Heathrow
Hotele najwyższej klasy na lotnisku Londyn Heathrow:
- Sofitel London Heathrow (Terminal 5)
- Hilton London Heathrow Airport (Terminal 4)
- Premier Inn London Heathrow Airport Terminal 5 Hotel
- Premier Inn London Heathrow Airport Terminal 4 Hotel
- Renaissance London Heathrow Hotel
- Hyatt Place London Heathrow Airport
- London Heathrow Marriott Hotel
- Sheraton Heathrow Hotel
Sofitel London Heathrow jest położony w West Drayton, przy Terminalu 5 Heathrow Airport, 9,5km od Stockley Park, 13,1km od Zamku Windsor. Jest to luksusowy, 5-gwiazdkowy hotel z dwoma restauracjami, 24-godzinną obsługą hotelową, dwoma barami. Hotel posiada także fitness center, centrum biznesowo-konferencyjne czy usługi concierge. Hotel oferuje pokoje Superior Room, Luxury Room, Junior Suite, Club Suite, Classic Room, Single Classic, Twin Superior, Double Classic, Single Superior, Double Superior, Twin Classic i Club King.
Hilton London Heathrow Airport, to 4-gwiazdkowy hotel, położony przy Terminalu 4 oraz 15-minut drogi od Terminali 2, 3 i 5. Hotel oferuje usługi concierge, fitness center, business center, room service, sale konferencyjne czy salon Executive Lounge. Hotel oferuje pokoje King Guest Room, King Deluxe Room, Queen Guest Room, Twin Guest Room, Twin Deluxe Room i Family Guest Room.
Obecnie hotel Hilton jest zamknięty do wiosny 2021 ze względu na renowację.
Hilton London Heathrow Airport
Premier Inn London Heathrow Airport Terminal 5 Hotel, to hotel położony przy Bath Road (Longford) niedaleko Terminala 5 z klimatyzowanymi pokojami, Wi-Fi. W pokojach znajdują się także zestawy do parzenia kawy i herbaty oraz TV. Hotel oferuje także śniadania Continental Breakfast oraz Full Breakfast. Hotel oferuje pokoje Standard Room Double, Standard Room Twin, Standard Room Family i Standard Room Accessible.
Premier Inn London Heathrow Airport Terminal 5 Hotel
Premier Inn London Heathrow Airport Terminal 4 Hotel, to doskonały hotel położony przy Terminalu 4, przy Sheffield Road, oferujący pokoje Standard Room Double, Standard Room Twin, Standard Room Family, Standard Room Accessible z dostępem do Wi-Fi, zestawe do parzenia kawy i herbaty oraz TV.
Premier Inn London Heathrow Airport Terminal 4 Hotel
Renaissance London Heathrow Hotel, to hotel z lokalizacją przy Bath Road z 24-godzinnym Room Service, dostępem do Wi-Fi we wszystkich pokojach. Oferuje pokoje Standard Room, Superior Runway View Room, Executive Runway Room z dostępem do salonu Executive Lounge, Executive Runway Suite także z dostępem do salonu Executive Lounge. Pokój Exeuctive Runway Room jest klimatyzowany, ma 23 metry kwadratowe, wyciszone okna, zestaw do parzenia kawy i herbaty, TV satelitarną, telefon i bezprzewodowy Internet.
Renaissance London Heathrow Hotel
Hyatt Place London Heathrow Airport, to hotel zlokalizowany 5-minut drogi od lotniska Heathrow, idealny dla podróżujących biznesowo z pokojami z bezpłatnym Wi-Fi, Room Service, Fitness Center, TV-42 calowym. Hotel oferuje pokoje Two Twin Beds, King Bed, Two Twin Beds High Floor, King Bed High Floor. W hotelu znajduje się restauracja, market i bar, a także dla gości biznesowych sale konferencyjne.
Hyatt Place London Heathrow Airport
London Heathrow Marriott Hotel, to hotel oferujący w pokojach TV ze smartTV i technologią plug-in, szybki Internet Wi-Fi, dostęp do M Club Lounge, zestaw do parzenia kawy i herbaty, TV-satelitarną, telefon oraz klimatyzację. Hotel oferuje także usługi Concierge, śniadania kontynentalne, Room Service 24h.
London Heathrow Marriott Hotel
Sheraton Heathrow Hotel posiada 428 komfortowych pokoi i apartamentów. Oferuje pokoje Deluxe Room, Club Room, Family Room, Junior Suite oraz Presidential Suite. W pokojach znajduje się smartTV, nowoczesne wyposażenie, dźwiękoszczelne okna. Hotel posiada także fitness-center i sale konferencyjne dla gości biznesowych, w których znajduje się m.in. bezprzewodowy Internet, projektor, TV, kamera wideo, a nad salami konferencyjnymi czuwa wyspecjalizowana obsługa.
Linie lotnicze operujące z Londynu:
- Aegean Airlines
- Aeromexico
- Air China
- Air Malta
- Alitalia
- Arik Air
- Avianca
- Aer Lingus
- Air Algerie
- Air France
- Air Mauritius
- American Airlines
- Asiana Airlines
- Aerofłot
- Air Canada
- Air India
- Air Serbia
- ANA
- Austrian Airlines
- Azerbaijan Airlines
- Beijing Capital Airlines
- British Airways
- Biman Bangladesh Airlines
- Brussels Airlines
- Blue Air
- Bulgaria Air
- Cathay Pacific Airways
- China Southern
- China Airlines
- Croatia Airlines
- China Eastern
- Delta Air Lines
- Egyptair
- Ethiopian Airlines
- Eva Air
- El Al
- Etihad Airways
- Emirates
- Eurowings
- Finnair
- Garuda Indonesia
- Gulf Air
- Hainan Airlines
- Iberia
- Iran Air
- Iberia Express
- Icelandair
- Japan Airlines
- Kenya Airways
- Kuwait Airways
- KLM – Royal Dutch Airlines
- Korean Air
- LATAM Airlines
- Lufthansa
- Loganair
- LOT Polish Airlines
- Malaysia Airlines
- MEA
- Oman Air
- Pakistan International Airlines
- Philippine Airlines
- Qantas
- Qatar Airways
- Royal Air Maroc
- Royal Brunei Airlines
- Royal Jordanian
- RwandAir
- SAS
- Saudia
- Singapore Airlines
- Sri Lankan Airlines
- South African Airways
- Shenzhen Airlines
- SpiceJet
- SWISS
- TAP Portugal
- Tianjin Airlines
- Tarom
- Tunisair
- Thai Airways
- Turkish Airlines
- Ukraine International Airlines
- United Airlines
- Uzbekistan Airways
- Vietnam Airlines
- Virgin Atlantic
- Vistara
- Vueling
Odprawa na Heathrow
Gdzie iść
Stanowiska check-in można znaleźć:
- Terminal 2: najwyższy poziom
- Terminal 3: poziom 0 (parter)
- Terminal 4: pierwszy poziom
- Terminal 5: najwyższy poziom
Listę stref check-in możesz znaleźć na tablicach informacyjnych przy wejściach na Odloty.
W Terminalu 2 pasażerowie klasy ekonomicznej są zobowiązani do samoobsługowej odprawy w automacie, wydrukowania karty pokładowej i zawieszek na bagaż przed oddaniem bagażu. Asystenci służą pomocą.
Pasażerowie klasy premium powinni podążać za oznaczeniami do strefy Premium check-in.
Kiedy przybyć na lotnisko
Przy odprawie check-in/oddawaniu bagażu należy być:
- na lotach dalekodystansowych i EL AL: trzy godziny przed rozkładową godziną wylotu
- na lotach w UK i po Europie: dwie godziny przed rozkładową godziną wylotu
Jeśli odprawiłeś się online i nie masz bagażu do nadania do luku, zwróć uwagę na wskazówki podane na bilecie przewoźnika.
Odprawa online
Skorzystaj z odprawy online, by wybrać miejsca w samolocie i wydrukować karty pokładowe, zanim dotrzesz na lotnisko. Po przyjeździe zostaw bagaż w bag-drop kiosk do nadawania bagażu i leć! Niektóre linie lotnicze oferują również odprawę mobilną, gdzie karty pokładowe są wysyłane bezpośrednio na urządzenia mobilne.
Kontrola bezpieczeństwa i bagaż
Lot przez Wielką Brytanię i Irlandię
Ulepszona została nowa technologia wykorzystywana podczas lotów do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jeśli wylatujesz z Wielkiej Brytanii lub z Irlandii lub przesiadasz się z lotu międzynarodowego na lot do Wielkiej Brytanii i Irlandii, twój obraz biometryczny twarzy zostanie zarejestrowany przed wejściem do poczekalni.
Aby wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Wielką Brytanią, porty lotnicze muszą sprostać wymaganiom brytyjskich sił granicznych dotyczących stref odlotów. Jest to niezbędne, by zapobiec obchodzeniu kontroli imigracyjnych w Wielkiej Brytanii. Obowiązkowe jest przechwycenie danych biometrycznych twarzy każdego pasażera w UK przy wejściu lub wyjściu z hali odlotów w celu zweryfikowania jego tożsamości.
Sklepy na Heathrow
APM Monaco – jest bardzo lubianą i współczesną marką biżuterii modowej. Nazwana na cześć założyciela Ariane Prette, firma APM została utworzona w 1982 roku.
Lokalizacja: Terminal 4, Poziom 2, Gate 10
Accessorize London – narodził się w 1984 roku wraz z otwarciem pierwszego sklepu na Piazza, Covent Garden w Londynie. Założyciel Peter Simon zainspirował się podróżą do Paryża, gdzie odkrył niewielki wybór sklepów sprzedających modną biżuterię, które klienci mogli dotknąć i wypróbować podczas przeglądania. To była nowa koncepcja dla Londynu na początku lat osiemdziesiątych, a Accessorize wkrótce zmieniło sposób, w jaki kupowaliśmy akcesoria.
Lokalizacje: Terminal 3, Poziom 1, Odloty oraz Terminal 5, Poziom 3, Odloty
Armani Collezioni – oferta sklepu Armani Collezioni jest elegancka i charakterystyczna. Możesz znaleźć tutaj kurtki, czy koszule pod nową marką Harrods w Terminalu 5.
Lokalizacja: Terminal 5, Poziom 3, Odloty
Hugo BOSS – BOSS oferuje wyrafinowane, nowoczesne kolekcje skupione na jakości i wzornictwie, aby stworzyć nienaganny wygląd – biznesowy, swobodny czy sportowy. BOSS Menswear osiągnął status ikony krawiectwa, ale oferuje coś więcej niż elegancki garnitur. Kolekcje oferują również elementy codziennego użytku lub sportowe.
Lokalizacje: Terminal 2, Gate A17, Poziom 4; Terminal 4, Gate 7, Poziom 2 oraz Terminal T5, Poziom 3, Odloty
Bulgari – ten współczesny włoski jubiler słynie z zegarków, doskonałej biżuterii, wyrobów skórzanych i luksusowych akcesoriów.
Lokalizacje: Terminal 2, Gate A17, Poziom 4; Terminal 3, Poziom 1, Odloty, Terminal 4, Gate 7, Poziom 2 oraz Terminal 5, Gate A15, Poziom 2
Burberry – założona w 1856 r. Burberry to kwintesencja brytyjskiej marki z odzieżą wierzchnią u podstaw i światową reputacją pionierskiego designu i innowacji technologicznych.
Lokalizacje: Terminal 2, Gate A17, Poziom 4; Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 4, Gate 7, Poziom 2; Terminal 5, Gate A16, Poziom 2
Dior – Dziedzictwo domu Christiana Diora ożywia elegancka i szykowna spójność nowoczesnego i XVIII-wiecznego designu w Terminalu 5.
Lokalizacja: Terminal 5, Gate A13, Poziom 2
Harrods – Światowa reputacja sklepu została oparta na ukrytych dodatkach, których po prostu nie można znaleźć w większości innych sklepów. Zapewniając ekscytującą gamę luksusowych produktów, Harrods stara się zapewnić wszystkim swoim klientom wyjątkowe wrażenia.
Lokalizacje: Terminal 2, Gate A16, Poziom 4; Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 4, Gate 21, Poziom 2; Terminal 5, Gate B35, Poziom 2
Hermes – Najwyższy luksus. Hermès jest nadal firmą rodzinną, której rzemieślnicy wytwarzają, często ręcznie i zawsze z miłością, piękną gamę toreb i akcesoriów.
Lokalizacje: Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 5, Gate A15, Poziom 2
Jo Malone London – unikalna kolekcja wód kolońskich, balsamów, kremów, żeli pod prysznic. Stonowany styl.
Lokalizacje: Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 4, Gate 10a, Poziom 2
Lacoste – marka lifestyle, stworzona przez francuskiego mistrza tenisa, Rene Lacoste, który stworzył pierwszą koszulkę polo. Rene Lacoste był wielokrotnym mistrzem tenisa w Wielkim Szlemie.
Lokalizacja: Terminal 4, Gate 21, Poziom 2.
Louis Vuitton – Od 1854 roku Louis Vuitton wprowadził na świat unikalne projekty, łącząc innowacje ze stylem, dążąc do najwyższej jakości. Louis Vuitton na Heathrow oferuje galanterię skórzaną, akcesoria, damskie ubrania i buty oraz szeroki wybór zegarków i biżuterii.
Lokalizacje: Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 4, Odloty, Poziom 2; Terminal 5, Gate A15, Poziom 2.
Montblanc – Montblanc oferuje pięknie zaprojektowane i wykonane wieczne pióra, ołówki i akcesoria.
Lokalizacje: Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 4, Gate 21, Poziom 2; Terminal 5, Gate A8, Poziom 2.
Prada – zaprojektowany przez architekta Roberto Baciocchi sklep Prady w Terminalu 5 zajmuje powierzchnię 210 metrów kwadratowych i jest poświęcony kolekcji toreb damskich, akcesoriów i obuwia. Kolekcja męska obejmuje galanterię skórzaną, akcesoria, obuwie i odzież.
Lokalizacja: Terminal 5, Gate A14, Poziom 2.
Saint Laurent – odwiedź Saint Laurent w Harrods Boutique i odkryj ekskluzywnie wykonane wyroby skórzane i akcesoria luksusowego francuskiego domu mody.
Lokalizacje: Terminal 4, Gate 7, Poziom 2; Terminal 5, Odloty, Poziom 3.
Watches of Switzerland – dostarcza wysokiej jakości zegarki od 1924 roku. Słynie z połączenia ponadczasowego kunsztu z najwyższą jakością i nowoczesnym wzornictwem, oferując wyjątkowe zegarki.
World Duty Free – marka ma na celu zapewnienie najwyższej jakości zakupów na lotniskach. Jako wiodący detalista branży turystycznej w Wielkiej Brytanii oferuje ponad 17000 produktów w sklepach na lotniskach i ma na celu dostarczanie najnowszych produktów w atrakcyjnych cenach.
Lokalizacje: Terminal 2, Poziomy 1, 2, 4 i 5; Terminal 3, Poziomy 0 i 1; Terminal 4, Poziomy 0 i 2; Terminal 5, Poziomy 0, 2 i 3.
Swarovski – marka, która jest liderem jeśli chodzi o szlifowane kryształy. Oferta obejmuje biżuterię, prezenty, akcesoria domowe i przedmioty kolekcjonerskie.
Lokalizacje: Terminal 3, Odloty, Poziom 1; Terminal 4, Gate 21, Poziom 2.
Glorious Britain – Glorious Britain może dostarczyć tobie towary od kultowych brytyjskich instytucji, takich jak The Beatles i The Royal Family, niezależnie czy szukasz idealnego prezentu czy osobistej pamiątki.
Lokalizacje: Terminal 3, Poziom 1, Przed kontrolą bezpieczeństwa i po kontroli bezpieczeństwa, Odloty; Terminal 4, Gate 21, Poziom 2; Terminal 5, Poziom 3, Odloty.
Ralph Lauren – lider w zakresie projektowania i dystrybucji produktów premium lifestyle, odzieży, akcesoriów. Istnieje od 1967 roku, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
Lokalizacja: Terminal 5, Poziom 3, Odloty.
Saloniki lotniskowe na Heathrow
Plaza Premium Lounge
Największa na świecie sieć saloników lotniskowych z ramienia grupy Plaza Premium Group z siedzibą w HongKongu. W środku Plaza Premium Lounge znajdziesz eleganckie, nowoczesne wnętrza, prywatne pokoje relaksacyjne, bar, jedzenie, łazienki z prysznicem.
Lokalizacje: Terminal 2, Gate A16, Poziom 4 i Przyloty, Poziom 1; Terminal 3, Przyloty, Poziom 0; Terminal 4, Gate 1b, Poziom 2 i Przyloty, Poziom 1; Terminal 5, Gate A7, Poziom 2.
No1 Lounges
W saloniku No1 Lounges możesz wypocząć przed odlotem kosztując jedzenie z menu na zamówienie, możesz skorzystać z TravelSpa czy odpocząć w sypialni.
Lokalizacja: Terminal 3, Gate 16, Poziom 1.
Club Aspire Lounge
Bez względu na to gdzie lecisz, upewnij się, że Twoja podróż rozpoczyna się w Club Aspire Lounge na londyńskim lotnisku Heathrow. Club Aspire oferuje bezpłatne menu żywności oraz dedykowane strefy biznesowe i wypoczynkowe. Posiada także strefę biznesową dla gości podróżujących służbowo, Wi-Fi na terenie saloniku czy miejsca do ładowania urządzeń elektronicznych.
Lokalizacja: Terminal 3, Gate 9, Poziom 1
Sky Team Lounge
Sky Team Lounge oferuje strefę VIP , gdzie pasażerowie pierwszej klasy i goście VIP mogą korzystać z ekskluzywnych udogodnień, np. z ekskluzywnych win czy szampana. Oferuje także strefę SPA, Bar, Centrum Biznesowe, pokój z TV, strefę ciszy i relaksu.
Dostęp do saloniku mają wszyscy podróżujący klasą pierwszą lub biznes, a także członkowie SkyTeam Elite Plus.
Lokalizacja: Terminal 4, Gate 10
Usługi VIP na Heathrow
Powitanie i wylot z Londynu
Wylatując z Londynu jako VIP zostaniesz osobiście przywitany przez pracowników lotniska, zapoznanych z protokołem znanych dyplomatów. Będziesz mógł odpocząć we własnym saloniku w spokoju i ciszy przed wylotem. Każdy z salonów jest dokładnie zaprojektowany, byś mógł czuć się w nim dobrze. Menu żywnościowe jest przygotowane przez brytyjskiego szefa kuchni Jasona Atherton rekomendowanego przez Michelin. Następnie zostaniesz przewieziony luksusową limuzyną bezpośrednio pod samolot.
Przylot na Heathrow i powitanie
Gdy przylecisz, pod samolotem będzie na ciebie czekał luksusowy samochód, którym zostaniesz przewieziony do prywatnego salonu. Twój bagaż odbierze zespół Heathrow VIP. W saloniku spróbuj jedzenia z menu a la carte i spędzaj czas komfortowo, podczas gdy zespół Heathrow VIP załatwi wszelkie formalności na lotnisku. Po załatwieniu formalności kierowca Heathrow VIP zabierze Ciebie do miejsca docelowego.
Loty łączone na Heathrow
Gdy przylecisz na Heathrow i lecisz dalej, zespół Heathrow VIP odbierze Ciebie spod samolotu do saloniku, w którym poczekasz na następny lot. Gdy nadejdzie czas boardingu do Twojego samolotu, przejdziesz przez prywatną kontrolę bezpieczeństwa, a następnie zostaniesz przewieziony luksusowym samochodem pod samolot.
Usługa asystenta zakupowego na Heathrow
Dzięki zespołowi wielojęzycznych asystentów zrobisz wymarzone zakupy, wybierając spośród luksusowych, ulubionych marek. Asystenci pomogą i doradzą w kupowaniu produktów i będą Tobie towarzyszyć.
Heathrow Rewards
Heathrow Rewards, to program lojalnościowy, w którym zdobywasz punkty, np. za wydane zakupy i cieszysz się przywilejami i korzyściami na Heathrow.
Za każdego wydanego 1 funta, otrzymujesz 1 punkt do wykorzystania w sklepach, barach, restauracjach, kawiarniach oraz na usługi Heathrow Parking czy Heathrow Express. Punkty możesz także zbierać, korzystając z saloników lotniskowych czy hoteli.
Zbieraj punkty z Heathrow Shopping Services
Heathrow Shop & Collect
Jeśli podróżujesz przez Unię Europejską możesz zdobyć 100 punktów będąc członkiem Heathrow Rewards i zebrać dodatkowe 150 punktów korzystając z usługi Heathrow Shop&Collect.
Heathrow Home Delivery
Oprócz zdobycia 100 punktów podróżując przez Unię Europejską możesz zdobyć dodatkowe 150 punktów, korzystając z usługi Heathrow Home Delivery.
Heathrow Reserve & Collect
Członkowie Heathrow Rewards otrzymują 100 punktów, a członkowie Heathrow Rewards Premium 150 punktów, gdy zamówią wcześniej towary z odbiorem na pokładzie samolotu.
Heathrow Personal Shopper
Członkowie Heathrow Rewards otrzymują punkty za zakupy z osobistym asystentem, natomiast członkowie Heathrow Rewards Premium otrzymują punkty podwójnie.
Rocketmiles
Rocketmiles to strona, która umożliwia rezerwacje hoteli, a członkowie Heathrow Rewards mogą zbierać punkty za pobyt w hotelach (500 – 10000 punktów) za noc. Możesz wybrać spośród 400 000 hoteli na całym świecie.
Heathrow Rewards Premium
Aby przejść do Heathrow Rewards Premium musisz wydać 750 funtów lub więcej w ciągu jednego roku (nie wliczając Rocketmiles). Jako członek Heathrow Rewards Premium otrzymasz 5000 punktów za pierwszą rezerwację w hotelu (Rocketmiles), 150 punktów korzystając z usługi Heathrow Porters, voucher 10 funtów zniżki, jeśli wydasz 100 funtów w World Duty Free. Możesz także otrzymać voucher 50 funtów zniżki za zakupy powyżej 200 funtów w Sunglass Hut.
Tekst w oparciu o:
- Heathrow Airport Website
- Wikipedia
- Heathrow VIP
- Heathrow Rewards
- https://www.heathrow.com/at-the-airport/fly-safe/covid-19-test
- https://www.heathrow.com/at-the-airport/fly-safe
- https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19
- Blachly, Linda (4 June 2014). „United is first airline to fly out of Heathrow Airport’s new T2”. Air Transport World. Archived from the original on 4 June 2014. Retrieved 23 March 2018.
- „Heathrow Terminal 2 named Queen’s Terminal”. BBC News. 14 June 2013. Archived from the original on 19 November 2018. Retrieved 23 March 2018.
- „Heathrow airport’s new Terminal 2 opens to passengers”. BBC News. 23 November 2009. Archived from the original on 20 April 2018. Retrieved 23 March 2018.
- Hofmann, Kurt (28 May 2014). „New London Heathrow T2 opening set for June 4”. Air Transport World. Archived from the original on 29 May 2014. Retrieved 23 March 2018.
- „The new Terminal 2: Only one year to go” (Press release). Heathrow Airport. 4 June 2013. Archived from the original on 24 March 2018. Retrieved 23 March 2018.
- „Our history”. Heathrow Airport Holdings. Archived from the original on 13 July 2015. Retrieved 23 March 2018.
- „Debut A380 flight lands in London”. BBC News. 18 March 2008. Archived from the original on 21 March 2008. Retrieved 23 March 2018.
- „Terminal 4’s £100m new check-in area reaches the top” (Press release). BAA. Archived from the original on 24 March 2018. Retrieved 23 March2018.
- „Queen opens new Heathrow Terminal”. BBC News. 14 March 2008. Archived from the original on 1 December 2017. Retrieved 23 March 2018.
- „British Airways reveals what went wrong with Terminal 5”. Computer Weekly. 14 May 2008. Archived from the original on 7 March 2018. Retrieved 23 March 2018.
- „Iberia to move to Heathrow T5”. Business Traveller. 8 February 2012. Archived from the original on 27 October 2017. Retrieved 23 March 2018.
- Andy, Ivy (1 January 2012). „Londen Heathrow”. Vliegveld Londen (in Dutch). Vliegveld Londen. Archived from the original on 1 December 2017. Retrieved 23 March 2018.
- „Heathrow Terminal 5” (PDF). Archived from the original (PDF) on 19 July 2011.
- „Heathrow Terminal 5: The Vital Statistics”. Sky News. 15 March 2008. Archived from the original on 12 July 2012. Retrieved 7 May 2011.
- „Archived copy”. Archived from the original on 28 March 2019. Retrieved 27 March 2019.
- https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Heathrow_Airport
- „Multi faith prayer rooms”. Heathrow Airport. Archived from the original on 23 December 2018.
- BAA Heathrow (2004–2005). „Flight Evaluation Report 2004/05” (PDF). Archived from the original (PDF) on 26 November 2005.
- During periods of westerly operation, aircraft continue to fly in a westerly direction with an easterly tailwind component of up to 5 knots (9.3 km/h; 5.8 mph), if the runway is dry and there is no significant crosswind.
- „Heathrow begins trial of noise relief zones”. BBC News. 4 December 2012. Archived from the original on 18 November 2018.
- Hugh Morris (1 November 2016). „Half of Heathrow’s 25,000 noise complaints made by the same 10 people”. The Telegraph. Archived from the original on 24 March 2018.
- „IATA attacks higher landing charges at British airports”. Agence France-Presse. 12 March 2008. Archived from the original on 2 November 2013.
- „Economic Regulation of Heathrow and Gatwick Airports 2008–2013”. Civil Aviation Authority. 11 March 2008. Archived from the original on 24 March 2018.
[* Plugin Shield oznaczył ten komentarz jako „SPAM”. Powód: Failed Bot Test (pole wyboru) *]
Heathrow Express is the fastest way between Central London and Heathrow Airport, taking just 15 minutes from Terminal 3 and 21 minutes from Terminal 5. This is compared to 42 minutes in a taxi and 51 minutes on the Piccadilly Underground line.