Napotykając się na termin web marketing (marketing internetowy), powinniśmy go kojarzyć z działaniami marketingowymi online, które są realizowane przez firmę, chcącą poznać rynek i podjąć relacje biznesowe z klientami. Firmy dążą do pozyskania potencjalnych konsumentów oraz utrzymania istniejących, po analizie swego sektora rynkowego oraz zidentyfikowaniu konkurentów i celów działania. Warto jednak łączyć marketing internetowy z marketingiem tradycyjnym. Jednak nie jest to zawsze proste i nie można tego zrealizować natychmiast, gdyż marketing internetowy i marketing tradycyjny to odmienne cechy charakterystyczne. Pierwszy z nich stosuje politykę promocyjną skoncentrowanej na tworzonej personalizacji, czyli w zależności od potrzeb użytkowników, drugi jest jednakowy dla wszystkich odwiedzających. W marketingu tradycyjnym firma sama ustala ceny usług czy produktów, natomiast w marketingu internetowym na ceny usług i produktów ma wpływ klient. W marketingu internetowym mamy bezpośredni dostęp do klientów poprzez komputer i sieć internetową. W marketingu internetowym użytkownik jest przyciągany przez reklamę online i jest podmiotem aktywnym, natomiast w marketingu tradycyjnym użytkownik jest zmuszany aby przyjmować każdą formę reklamy. W 1999 roku powstał, składający się z 95 punktów program Cluetrain Manifesto, który dąży do ujednolicenia technik marketingu rozwijającego się w internecie. Program, ten był przyczyną zmian, w których menedżerowie firm na nowo określili swoje e-biznesy.
Zawierał on takie porady jak:
- W Internecie nie ma tajemnic, rynek online bardzo dobrze zna produkty
- Klienci napiszą wszystko o produkcie danej firmy, wymieniając wady i zalety
- Firmy powinny rozmawiać z klientami, z którymi chcą nawiązać i utrzymać kontakt
Czynniki sukcesu w marketingu internetowym
Etapy planu strategicznego marketingu internetowego:
- Określenie celów i zdefiniowanie strategii,
- Dokładna i szczegółowa obserwacje popytu rynkowego i konkurencji
- Ustalenie potrzeb klientów
- Wybór segmentu rynkowego
- Oszacowanie ryzyka
- Pozycjonowanie
Podstawowym warunkiem osiągnięcia zadowalających wartości wskaźnika ROI jest świadoma realizacja planu marketingu internetowego. ROI (return on investment) to wskaźnik umożliwiający obliczenie jak skuteczny był budżet zainwestowany w reklamę, ROI umożliwia określenie jak użyteczna była przeprowadzona kampania reklamowa. Jeśli naszym celem jest dobry współczynnik konwersji, czyli wskaźnik określający czy użytkownicy wchodzą na witrynę i pozostają na niej, to powinniśmy stworzyć dobry plan marketingu internetowego.
Warto stworzyć landing page, czyli stronę docelową, na którą przechodzi użytkownik po kliknięciu w link. Reklama, w którą klika użytkownik powinna odznaczać się cechami takimi jak:
- przyciąganie uwagi poprzez interesujący tytuł,
- podtrzymywanie uwagi czytelnika poprzez użycie ciekawej grafiki i jasnego języka,
- zawieranie tekstów zwięzłych, treściwych i wyczerpujących.
Nowe strategie:
- umieszczanie wideo, np. w YouTube,
- sieci społecznościowe, reklamy np. na Facebooku,
- cloud computing, e-mail marketing, viral marketing i mobile marketing.
Te działania to tylko część czynności, które powinny być realizowane w ramach strategii i w trakcie planowania marketingu internetowego. Powinniśmy stale monitorować te działania. Musimy dbać o:
- reklamę online,
- reklamę offline,
- public relations,
- wielokanałowość,
- e-mail marketing,
- direct marketing,
- web analytics (analizę użytkowników).
W trakcie komunikowania się w internecie z klientami i innymi osobami konieczne jest przestrzeganie reguł takich jak:
- wysłuchanie osoby zanim zaczniemy mówić,
- nie tworzyć spamu,
- nie być obrażalskim,
- odpowiadać na interesujące treści i dzielić się nimi,
- współpracować.
Powinniśmy także zwiększać widzialność marki (brand awareness), aby była rozpoznawalna wśród potencjalnych klientów, pociąga to za sobą proces: kojarzenie marki (brand association) oraz uruchomienie działania określonych czynników. Natomiast aby uzyskać natychmiastową korzyść z wizyt na naszej stronie i natychmiastową reakcję klientów stosujemy kampanię direct response. Celem jest zachęcenie potencjalnych klientów do kliknięcia w baner lub link i sprowadzenie ich na naszą stronę. Miarą jest tutaj współczynnik CTR – click-through rate, określający efektywność kampanii.
W systemie Microsoft Advertising zażądano od społeczności by wprowadziła dwell rate jako jednostkę odniesienia do pomiaru kampanii marki cyfrowej a stosowanie CTR oraz liczby wizualizacji strony ograniczyła tylko do kampanii typu direct response.
Marketing wirusowy i e-mailowy
Marketing wirusowy jest pierwszym i od razu nasuwającym się przykładem wykorzystania SEM-u do rozpowszechniania ciekawych materiałów wśród odwiedzających internet poprzez media społecznościowe by zwiększyć widzialność danej witryny. Użytkownicy z własnej woli mogą sobie przekazywać dokumenty czy zdjęcia, w efekcie to co jest oryginalne lub ciekawe rozchodzi się w sieci szybko i bardzo krótkim czasie.
Marketing e-mailowy polega na promowaniu i reklamowaniu tekstów, produktów czy usług za pomocą poczty elektronicznej. Umożliwia monitorowanie klientów lub użytkowników zainteresowanych zawartością witryny. Trzeba jednak pamiętać o różnym nastawieniu i zachowaniu się odbiorców poczty – niektórzy otrzymują mail i go od razu kasują, inni czytają ale nie podejmują dalszych działań, a inni otrzymują i czytają z zaciekawieniem. Marketing e-mailowy jest tani, bezpośredni i natychmiastowy, a zainteresowanych odbiorców można skatalogować. Administrator może, przy użyciu potwierdzeń otrzymania określić liczbę otwartych maili.
Rodzaje e-maili:
- e-maile transakcyjne – komunikaty wysyłane po zarejestrowaniu na jakimś portalu, lub kupieniu produktu, automatycznie,
- e-maile reklamowe – służą do promowania określonego produktu czy usługi,
- e-maile osobiste – wysyłane bezpośrednio pomiędzy poszczególnymi osobami,
- newslettery – komunikaty wysyłane do zarejestrowanych użytkowników na danym portalu,
- komunikaty w sieciach społecznościowych – wymienianie komunikatów w stylu e-maili na portalach społecznościowych.
Marketing e-mailowy będzie podlegał dalszemu rozwojowi, lecz będzie musiał się dostosowywać do rozwoju współczesnego internetu i nowych form komunikacji.
Niektóre z zasad marketingu e-mailowego 2.0:
- nacisk na relację, reputację i wiarygodność,
- mieszanka informacji i reklamy,
- wykazy budowane z dnia na dzień,
- większa dbałość o przygotowanie komunikatów, próbowanie alternatyw,
- target możliwie jak najdokładniejszy,
- nacisk na dostarczalność w inboxie,
- adresy gromadzone w jednym specjalnym systemie umożliwiającym zarządzanie wykazami i zgodami w zależności od celu,
- profilowanie klientów bezpośrednio na podstawie informacji od nich,
- użytkownik ma możliwość zmiany adresu e-mailowego w dowolnym momencie bez konieczności podawania hasła,
- temat komunikatu wiernie odzwierciedla jego treść.
Świat marketingu e-mailowego jest jednak skomplikowany, a użytkownicy stali się wykształceni, natomiast e-maile ze spamem i phishingiem są na porządku dziennym. Także nie ma sensu rozsyłać po tysiąc e-maili na cały świat, gdyż zostaną one odebrane jako spam. Oto kilka zaleceń dobrej kampanii marketingu e-mailowego:
- zakupienie wykazów adresów e-mailowych – można zakupić wykaz listów adresowych, lub utworzyć własną listę. Jednak należy dokładnie przeanalizować target użytkowników i wysyłać odpowiednie maile.
- komunikaty ukierunkowane – tekst musi być zwięzły, skuteczny i zachęcający.
- korelacja pomiędzy komunikatem i stroną internetową – komunikat często odsyła użytkownika na stronę internetową, musi być ona zharmonizowana z komunikatem w e-mailu.
Social bookmarking
W systemie social bookmarking kataloguje się i etykietuje różne treści, którymi dzielą się użytkownicy. W serwisach social bookmarking udostępniane są wykazy zakładek (bookmark) tworzone przez użytkowników. Podlegają one swobodnej komunikacji i dzieleniu się z innymi. Jeśli będziemy aktywni na tych kanałach, nasza popularność wzrośnie. Najważniejsze serwisy social bookmarkingu to:
Należy także pamiętać o najsłynniejszych sieciach społecznościowych takich jak, np. Facebook. Należy także zwrócić uwagę na ciekawe, choć mniej ważne consumer generated media (CGM), które obejmują opinie czy porady użytkowników, np. fora.
Kampanie SEM (search engine marketing) wymagają zainwestowania dużych środków finansowych.
Radzę wybierać serwisy social bookmarkingu zgodne z targetem oraz dbać szczególnie o każdy szczegół i parametr. Serwisy social news to witryny, które oferują możliwość wprowadzenia wiadomości i artykułów, aby inni je ocenili. Każda taka informacja uzyskuje mniejszą lub większą widzialność, w zależności od liczby otrzymanych głosów. Serwisy te umożliwiają zwiększenie widzialności i popularności. Z kolei poprzez wykorzystanie kanału RSS, serwisy te mogą być aktualizowane w automatyczny sposób.
Content Marketing
Content Marketing to sztuka komunikacji z obecnymi i potencjalnymi klientami, jest to marketing bez przerw! Polega na dostarczaniu informacji, które zadowolą klienta. Istotą Content Marketingu jest przekonanie, że jeśli my firma damy klientom wartość spójną, ciągła i informacyjną, oni wynagrodzą nas w kategorii lojalności. Tak wypowiadał się Joe Pulizzi, założyciel ruchu Content Marketing.
Bill Gates także opublikował artykuł „Content is King”, a tezy w nim zawarte wskazywały na wiodącą rolę treści (contentu) przy tworzeniu, dystrybucji i odbiorze stron internetowych. Treść i jej jakość powinna być wyznacznikiem w procesie planowania, czy projektowania witryn i komunikacji z użytkownikami internetu.
Wewnątrz Content Marketingu znajdujemy trzy czynniki takie jak: oryginalne treści, SEO czyli optymalizację pod kątem wyszukiwarek oraz media społecznościowe. Użytkownicy muszą znaleźć naszą stronę internetową, muszą być poinformowani i zaangażowani oraz muszą mieć możliwość wyrażenia opinii właśnie w mediach społecznościowych. Aby utworzyć wartość dodaną musi być i SEO i SEM.
Image by muneebfarman from Pixabay
Zdjęcia na stronie i fanpage’u As Computer Life zostały umieszczone legalnie z darmowego banku zdjęć: pixabay.
Tekst „Marketing internetowy” opracowany został przez Adama Stopę w oparciu o źródła:
- „SEO & SEM Przewodnik dla zaawansowanych po Webmarketingu” – Marco Maltraversi.